کد خبر: 345
تاریخ انتشار: 21 تیر 1396
تعداد بازدید: 684بازدید
معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران:

اجرای طرح شبکه سازی رصدخانه های کشور

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد همایون صدرافزود: سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و ماموریت های خود و استفاده از همه توانمندی های داخلی، برنامه ای برای ایجاد یک شبکه همکاری مستمر میان رصدخانه های کشور دارد .
وی ادامه داد: در این چارچوب سازمان فضایی ایران جلسه ای با حضور نمایندگان برخی از فعالترین رصدخانه های کشور ، برای ایجاد هم افزایی و افزایش بهره وری از تجهیزات موجود در حوزه نجوم ، برگزار کرده است.
صدر به حضور نمایندگانی از رصدخانه های دانشگاه های شیراز ، زنجان و تفت و رصدخانه مهر بوشهر و رصدخانه ماهدشت سازمان فضایی ایران اشاره کرد و گفت: این شبکه سازی در حوزه کاری گروه نجوم و اکتشافات فضایی سازمان در حال انجام است و این سازمان به دنبال ایجاد زیرساخت و سرویس دهی متقابل جامعه نجومی و عرصه فضایی کشور است.
این مقام مسوول بااشاره به ظرفیت های بالای موجود در گروه نجوم در زمینه رصد و سنجش مدار ماهواره ها و اجرام فضایی نزدیک به زمین و همکاری های بین المللی در این خصوص گفت: سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و نقش حاکمیتی خود بدنبال ایجاد زیرساخت و کمک به رشد و توسعه نجوم در کشور است.
 به گفته صدردر صورت ایجاد این شبکه رصدخانه های عضو می توانند در قالب این طرح خدمات خود را توسعه دهند و به محققان خدمت ارائه کنند و در قالب یک بستر مناسب تحت وب نیازهای جامعه نجوم را پاسخ دهند.
وی با تاکید بر اینکه شبکه مورد نیاز برای فعالیت رصدخانه های تخصصی کشور توسط سازمان فضایی ایران ایجاد می شود ادامه داد:‌ رصدخانه های عضو این شبکه می بایست شرایط لازم برای عضویت در این شبکه تخصصی را داشته باشند.

© تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است.